Już prawie zima, ale jeszcze ciągle możesz sporo zrobić w ogrodzie! Sprawdź, co możesz posadzić właśnie teraz. 

Październik to miesiąc, w którym możesz posadzić i posiać wiele roślin, które na wiosnę od razu wypuszczą liście i zaczną wzrost by po krótkim czasie cieszyć Cię pięknymi kwiatami i owocami. Które to z nich? 

Warzywa 

Koniec lata wcale nie oznacza końca warzyw! Witaminy są potrzebne Twojemu ciału przez cały rok. Zadbaj więc o to, by w ogrodzie znalazły się tunele, pod którymi, przy sprzyjających warunkach wyhodujesz warzywa, nawet w zimie. Które udadzą się w tunelu? To zimowe sałaty i orientalne kapusty. 

Na początku miesiąca możesz także posadzić na grządkach cebulę dymkę. Pamiętaj, tylko by pod koniec listopada, kiedy nastaną przymrozki, okryć nasadę włókniną. W ten sposób zabezpieczysz ją przed chłodem. 

Drzewka i krzewy owocowe 

Późną jesienią warto zasadzić drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Będą to na przykład grusze, jabłonie i porzeczki, a także agrest. 

Pamiętaj, że młode rośliny są narażone na szkodniki, takie jak gryzonie i zające. Należy więc okryć je za pomocą agrowłókniny. 

Rośliny ozdobne 

Sadzenie 

Właśnie teraz jest czas na to, by zasadzić rośliny cebulowe i rośliny, których nie pokona zimowanie w gruncie. Oto lista: 

  • Przebiśniegi, 
  • Cebulice, 
  • Krokusy, 
  • Narcyzy, 
  • Szafirki 
  • Szachownice, 
  • Lilie,
  • Tulipany, 

Protip: warto posadzić je w koszyczkach, które zapewnią ochronę przed chorobami i gryzoniami. Na okres zimowy należy okryć je ściółką, korą, torfem, słomą, gałązkami świerku lub sosny. 

Jesienią możesz także posadzić róże. Dzięki temu zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą. Warto wiedzieć, że te krzewy ozdobne wymagają miejsca nasłonecznionego i osłoniętego oraz piaszczysto- gliniastego podłoża, z dużą zawartością próchnicy.  

W październiku możesz także zasadzić niektóre drzewka ozdobne, ale dotyczy to tylko tych, zakupionych z odkrytym korzeniem. Będą to między innymi brzoza i porzeczka krwista. 

Siew  

Co możesz posiać w październiku? Lista jest całkiem spora! To  wiele gatunków jednorocznych takich jak chabry, nagietki lekarskie, ostróżki pospolite i smagliczki nadmorskie, czarnuszki, chabry, eszolcje, kosmosy, maki i gipsówki wytworne. Zasiej je do gruntu, na miejsce docelowe. W ten sposób przyspieszysz ich wegetację i na wiosnę wzejdą tak szybko, jak pozwoli im na to pogoda.   

Przed zimą możesz jeszcze sadzić i siać niektóre rośliny, już wczesną wiosną zaczną pełną wegetację, albo takie, które nawet zimą, przy odrobinie szczęścia urozmaicą Twoją dietę.  Pamiętaj, by zabezpieczyć swoje zasiewy i młode sadzonki przed szkodnikami, czyli gryzoniami i owadami. Powodzenia!